Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi (AJN) və Gənclər üçün Təhsil Mərkəzi (GTM) "MediaMən" Jurnalistika Məktəbi layihəsini Azərbaycan Mətbuat Şurasının təşkilatı dəstəyi ilə həyata keçirir. “MediaMən” jurnalist olmaq istəyən gəncləri bir araya gətirərək müfəssəl hazırlanmış təlim proqramı və praktik məşğələlər vasitəsi ilə onlara jurnalistkaya dair bilik və bacarıqlar aşılayır.
Layihə boyunca iştirakçılar tanınmış jurnalistlərin təlimlərində iştirak edir və peşəkar media qurumlarına təşkil olunan turlara qatılırmaq imkanı əldə edirlər. Layihədə əsasən qəzetçilik, foto, radio, televiziya və onlayn jurnalistikaya dair təlimlər təşkil olunur. “MediaMən” layihəsində aktiv olan iştirakçılar təlimlərin yekununda sertifikatlarla təltif olunurlar.
Ölkənin aparıcı media qurumlarından Trend İnformasiya Agentliyi, Kaspi qəzeti, Modern.az saytı və Azərfoto İnformasiya Agentliyi bu layihəyə informasiya dəstəyi göstərir.