About Human Rights Power/ Իրավունքի ուժ
Կազմակերպության հիմնադիրները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են, որոնց համար մարդու արժանապատվության, իրավունքի և ազատության գերակայությունն առաջնահերթություն է:
Կազմակերպության գործունեության առարկան ու նպատակներն են.
Խթանել և պաշտպանել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները:
Նպաստել Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու արժանապատվության, իրավունքի և ազատության նկատմամբ հարգանքի ամրապնդմանը:
Խթանել Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց իրավահավասարությունն ու նպաստել խտրականության բոլոր տեսակի դրսևորումների վերացմանը:
Նպաստել Հայաստանի Հանրապետությունում օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներին, միջազգային պայմանագրերով և այլ փաստաթղթերով ճանաչված մարդու իրավունքներն ու ազատությունները վավերացնող ազգային օրենսդրական ակտերի ընդունմանն ու կիրարկմանը:
Բարձրացնել Հայաստանի Հանրապետությունում հանրային իրազեկվածությունը մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և շահերի պաշտպանության վերաբերյալ:
Խրախուսել այլակարծությունն ու այլընտրանքային մեդիաների գործունեությունը:
Նպաստել Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների կրթության ոլորտի, ինչպես նաև հետազոտահեն գործունեության զարգացմանը:
Նպաստել պետական կառույցների և հանրային ծառայությունների ոլորտում գործող կազմակերպությունների աշխատանքների հաշվետվողականության բարձրացմանը:
Տրամադրել սոցիալական, իրավական, հոգեբանական աջակցություն։
Աջակցել կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված անձանց, պաշտպանել նրանց իրավունքներն ու ու զարգացնել նրանց ներուժը։
Իրականացնել գիտական և սոցիոլոգիական հետազոտություններ։
Co-founders of “Human Rights Power” are human rights activists working in the field of human rights, media and gender equality.
Organization's main goals and objectives are: