ადამიანური რესურსების მართვის პროფესიონალთა ასოციაცია | HRPA • Georgia არის პროფესიული გაერთიანება, რომელიც წარმოადგენს განვითარების პლატფორმას HR და ორგანიზაციული განვითარების მიმართულებით მოქმედი პროფესიონალების, ორგანიზაციებისა და ამ სფეროთი დაინტერესებული პირებისათვის.
ასოციაცია ორიენტირებულია HR სფეროში საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვაზე. HRPA • Georgia ხელს უწყობს ქვეყანაში ჯანსაღი სამუშაო გარემოს შექმნასა და ცნობიერების ამაღლებას, როგორც საჯარო ასევე კერძო სექტორის დამსაქმებლებისათვის.
HRPA • Georgia - ს მიზანია:
1. HR-ის, როგორც ადამიანებისა და ორგანიზაციული განვითარების ერთ-ერთი საკვანძო მიმართულების შესახებ ცნობიერების ამაღლება - კერძო, საჯარო, სამოქალაქო სექტორებსა და ზოგადად საზოაგდოებაში;
2. საქართველოში HR სფეროს განვითარება საერთაშორისო სტანდარტებთან ჰარმონიზაციისა და საუკეთესო პრაქტიკების დანერგვის გზით;
3. არსებული და მომავალი სპეციალისტების კომპეტენციების განვითარება, მათთვის გამოცდილების გაზიარების, პარტნიორობის, ინფორმაციაზე და რესურსებზე წვდომის უზრუნველყოფით.
HRPA • Georgia დაფუძნებულია პროფესიონალებისა და ექსპერტების მიერ, რომლებსაც გააჩნიათ მრავალწლიანი პრაქტიკული და საკონსულტაციო გამოცდილება კერძო და საჯარო სექტორში, როგორც საქართველოში, ასევე საერთაშორისო ასპარეზზე.
HRPA • Georgia გუნდის კონსულტანტები არიან ისეთი პროფესიონალები, როგორებიცაა კამელია ბულატი, ანტონი პიტერ ლითლ, ვივიან ჰარნოის, ტომ ჰააკი, რადოსლავა კროსნევა, ბრუნო ჟერინ-როზ, ოლესია ოვანოვა, რომლებიც HR-სა და ორგანიზაციული განვითარების სფეროში მრავალი წლის საერთაშორისო გამოცდილებას ითვლიან.
HRPA • Georgia არის ისეთი საერთაშორისო ორგანიზაციების წევრი, როგორებიცაა: ასოციაციების აღმასრულებელი პირების ამერიკული საზოგადოება (ASAE) და გაერო-ს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი (GCNG).
----------------------------------------------------------------------------
Human Resources Management Professionals’ Association | HRPA • Georgia is the union of professionals which is a development platform for professionals, organizations and other stakeholders interested in the field of HR and Organizational Development.
HRPA • Georgia is oriented on integration and implementation of international standards in the field of HR, it also targets to raise awareness on healthy working environment, among public and private sector actors in Georgia.
HRPA • Georgia’s goals are the following:
1. Raising awareness of HR as one of the key areas of people and organizational development through the private, public, non-governmental sectors and the general public;
2. Development of the HR field in Georgia, through harmonized integration of international standards and best practices;
3. Development the competences of the existing and future professionals by sharing the experiences, information, building partnerships and creating access to various opportunities;
HRPA • Georgia has been established by the local and international professionals, holding long term professional expertise, in conjunction with the consultancy experience in private and public sectors.
HRPA • Georgia is proud to have on board such international consultants as Camelia Bulat, Antony Peter Little, Viviane Harnois, Tom Haak, Radoslava Krosneva, Bruno Gérin-Roze, Olesya Ovanova each of them possess an outstanding international expertise in the area of Human Resources Management and Organizational Development.
HRPA • Georgia is a member of international organizations such as the American Society of Association Executives (ASAE) and the United Nations Global Compact Network Georgia (GCNG).